تبلیغات
لوله پلی اتیلن - مقایسه لوله دوجداره کاروگیت با لوله‌های بتنی میپردازیم

لوله‌های بتنی از لوله‌های قدیمی و در حال انقراض میباشد که در خطوط انتقال فاضلاب شهری و صنعتی استفاده میشده است و در این مطلب به بررسی و مقایسه لوله دوجداره کاروگیت با لوله‌های بتنی میپردازیم

 1- سبکی وزن لوله های کاروگیت پلی اتیلن موجب می گردد که نصب و حمل آنها به سهولت انجام پذیرد و این مهم در شرایطی که موقعیت محل اجرا یا شرایط فصلی سرعت عمل لوله گذاری را ایجاب می نماید ، از اهمیت بسزایی برخوردار است .

2- لوله کاروگیت پلی اتیلن در جوشکاری نتایج مطلوبی از خود نشان می دهند که نشت از محل اتصالات را به صفر میرساند این مسئله از دو حیث حائز اهمیت است ، در نقاطی که سطح تراز آب زیرزمینی بالاتر از سطح لوله می باشد ترواش آبهای زیرزمینی به شبکه جمع آوری فاضلاب صورت نمی پذیرد که این امر موجب جلوگیری از اخلال در بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ،سرویس دهی شبکه و ظرفیت شبکه میگردد. در نقاطی که سطح تراز آب زیرزمینی پایین تر از سطح لوله می باشد نشت فاضلاب به آبهای زیرزمینی ،شالوده منازل ،تاسیسات زیرزمینی مجاور و ... صورت نمی پذیرد در جدول زیر نشت های مجاز در مقایسه با نشت صفر لوله های کاروگیت پلی اتیلن ارائه شده است .

3- عمر مفید این لوله‌های دوجداره پلی اتیلنی با توجه به مقاومت بالای آنها در برابر فاضلاب بسیار بالاتر از لوله بتنی ، لوله سیمانی و لوله فولادی است .لوله کاروگیت

4- انعطاف پذیری بسیار بالای لوله‌های پلی اتیلنی باعث میشود امر لوله‌گذاری در مسیرهای ناهموار و پر از پیچ به سادگی انجام پذیرد.

5- مقاومت مطلوب در برابر بارهای خارجی با رعایت بسترسازی مناسب و متناسب با مقاومت حلقوی لوله دوجداره کاروگیت و بارهای وارده .

6- با توجه به سبکی و سهولت نصب در این لوله ها می توان عرض ترانشه را به حداقل رساند که این امر از دو جنبه حائز اهمیت است ، اول اینکه رفتار تقابلی خاک و لوله را مطلوب تر ساخته هزینه های اجرایی مرمت نوار حفاری و مشکلات حمل وعودت خاکهای حفاری شده را کاهش می دهد .

7- عمر انبارداری بسیار بالا ، در شرایطی که پوشش های مناسب جهت عدم تابش مستقیم آفتاب و امکان جریان هوا در دپوی این لوله ها ایجاد نمائیم ،قابل دسترسی است و از طرفی دیگر با توجه به امکان انبار داری تلسکوپی سایزهای مختلف داخل هم و امکان انبار کردن لوله ها روی هم در این نوع لوله ها وجود دارد سطح مورد لزوم برای انبار لوله ها را کاهش می دهد .

8- روشهای متنوعی جهت اتصال این لوله ها اعم از انواع جوشکاری و اتصالات مکانیکی می توان استفاده نمود که بسته به شرایط ،سرعت عمل مورد نیاز عملیات اجرایی ،استعدادها و امکانات محلی قابل انتخاب هستند 


آخرین پست ها