تبلیغات
لوله پلی اتیلن - بررسی رفتار لرزه ای لوله ها
سه شنبه 21 شهریور 1391  08:11 ق.ظ

در این بخش به بررسی رفتار لرزه ای لوله های چدن نشکن، لوله های آزبست سیمان، لوله بتنی، فولادی و لوله های پلی اتیلن می پردازیم:

  • لوله های چدن نشکن:

لوله های چدن نشکن برخلاف لوله های چدن معمولی، که در برابر زلزله آسیب پذیرند و برای مناطق زلزله خیز توصیه نمی شوند، در برابر زلزله مقاوم اند.

  • لوله های بتنی:

این لوله ها نسبت به لوله های آزبست سیمان انعطاف پذیرترند، اما در حالت کلی برای مناطق زلزله خیز توصیه نمی شوند. این لوله ها در قطرهای بالا، به علت رفتار خمشی، کمتر دچار آسیب می شوند. لوله های بتنی هستة فولادی نسبت به سایر لوله های بتنی رفتار مناسب تری در برابر زلزله داشته اند.

  • لوله های فولادی:

لوله‌های فولادی ,به ویژه اگر در مسیرهای انحنادار یا دارای شکستگی استفاده شوند، در برابر زلزله مقاومند و آسیب پذیری آنها بیشتر در حالت برخورد عمود بر گسل اتفاق می افتد. این لوله ها در مقایسه با لوله های چدنی، بتنی و آزبست کمتر آسیب می بینند. اگر از خوردگی این لوله ها ممانعت شود، کاربرد آنها در مناطق زلزله خیز با خطر کم و متوسط وحتی بدون اتصال انعطاف پذیر قابل قبول است. لازم به ذکر است که در صورت اتصال جوشی و به صورت یکپارچه در آوردن خطوط لوله می توان انتظار عملکرد لرزه ای بهتر و مناسب تری از این لوله ها داشت.

  • لوله پلی اتیلن سنگین

لوله‌های پلی اتیلن سنگین با جوش های فیوژن رفتار لرزه ای خوبی دارند و برای مناطق زلزله خیز توصیه می شوند. دارای انعطاف پذیری مناسبی هستند و در زلزله های گذشته کمتر دچار آسیب شده اند.

برای مطالعه متن کامل به سایت پارس اتیلن کیش مراجعه نمائید.


آخرین پست ها