تبلیغات
لوله پلی اتیلن - لوله ها آتش نشانی
سه شنبه 25 مهر 1391  02:00 ب.ظ

لوله های آتش نشانی یكی ازمهمترین و پر مصرف ترین وسایل آتش نشانی می باشد. از لوله های آتش نشانی درخودروهای آتش نشانی یا وسایلی مانند قرقره و جعبه آتش نشانی نگهداری و در زمان حریق بمنظور گرفتن یا رساندن آب به مكان حریق استفاده می گردد.
معمولاً در آتش نشانی ها چند گروه لوله مورد استفاده قرار می گیرد كه عبارتند از :
لوله های نواری یا پارچه ای: كه میتوان انها را بصورتهای مختلف جمع كرد
لوله های لاستیكی: كه بیشتر از آنها در قرقره های آتش نشانی استفاده میگردد.
لوله های خرطومی :كه بمنظور گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری میشود.
لوله های فلزی :كه در آتش نشانی ها بعنوان واسط آبگیری از شیرهای داخل زمین استفاده می شود.
با توجه به اینكه شناخت هر وسیله می تواند در استفاده و نگهداری آن مؤثر باشد درادامه بحث به معرفی لوله های نواری مورد مصرف درآتش نشانیها می پردازیم.


 
انواع لوله های نواری :


1-  لوله های بدون آستر : این نوع لوله اولین لوله های تولیدی برای آتش نشانی بود كه از پنبه‏، كتان، كنف و…. بافته می شد. هنگام استفاده آب از آن نفوذ و قطرات آب روی لوله نمایان می شد. در حال حاضر تولید و استفاده از آن منسوخ شده است .
2-  لوله های نواری آستردار: لوله های متداول ساده آتش نشانی است كه از الیاف مصنوعی ساخته می شود و داخل آن بوسیله لاستیك یا لاستیك مصنوعی ومشابه آن آستر شده است. معمولاً لایه داخلی آنرا بوسیله گرما و فشار به لایه پارچه ای  می چسبانند و تا آنرا در برابر نفوذ آب از داخل محافظت نمایند، اما روی لوله پارچه ای (ژاكت) هیچ نوع مواد اضافی بكار گرفته نشده است تا در برابر جذب مواد آلاینده و مایعات محافظت شود . این نوع لوله ها پس از استفاده باید تمیز شسته وخشك گردد.
3-  لوله های كوتینگ شده : لوله هایی هستند كه علاوه بر لایه داخلی روی پارچه لوله یك ماده شیمیایی كشیده شده تا لایه اصلی(پارچه ای ) را از خارج در برابر جذب آب، مایعات و مواد شیمیایی محافظت كند. معمولاً این لوله ها در برابر سایش مقاومتر از لوله های معمولی عمل میكنند.
4-  لوله های روكش دار : لوله هایی می باشند كه علاوه بر داخل، روی لایه اصلی ( پارچه ای ) هم روكش از یك پوشش آلاستومری ( لایه ای از مواد شیمیایی ) كشیده شده است و لوله از داخل و خارج دربرابر جذب مواد ومایعات آلاینده، سایش وحرارت مقاوم شده است. این نوع لوله معمولاً قابل آپارات شدن است و در صورت سوراخ شدن میتوان با وسایل خاص آنرا آپارات كرد. علاوه بر آن از آنجائیكه خیس نمی شود نیاز به خشك كردن ندارد. استفاده از این لوله بیشتر در مكانهائی كه درصد رطوبت و بارندگی ومواد شیمیایی مختلف موجود در محل بالا می باشد استفاده می گردد.

متن کامل را از اینجا دانلود نمائید.


آخرین پست ها