تبلیغات
لوله پلی اتیلن - انواع فاضلاب
دوشنبه 29 آبان 1391  11:58 ق.ظ

 انواع فاضلاب

• فاضلاب خانگی
• فاضلاب  صنعتی
• فاضلاب  سطحی
• فاضلاب کشاورزی

فاضلاب خانگی


فاضلاب خانگی خالص عبارت است از فاضلاب دستگاه های بهداشتی خانه ها مانند توالت ها ، دستشویی ها ، حمام ها ، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی ، پساب آشپزخانه و یا فاضلاب حاصل از شستشوی قسمت های گوناگون خانه .
معمولا خواص این فاضلاب ها در سطح یک کشور یکسان است ولی غلظت آن به مقدار مصرف سرانه آب در شهر ها بستگی دارد .در شبکه های فاضلاب شهری ، آنچه که فاضلاب خانگی نامیده می شود علاوه بر فاضلاب خانگی نیز ، دارای مقداری فاضلاب حاصل از مغازه ها ، فروشگاه ها و رستوران ها نیز هست که اجباراً از سطح شهر ، بطور پراکنده وارد کانال های فاضلاب می شوند.
در این پسابها انواع موجودات ریز میکربها و ویروس ها و چند نوع مواد شیمیایی معین و جود دارد که عمده ترین آن آمونیاک و نیز مقداری اوره می باشد . این فاضلابها باید از مسیر های سر بسته به محل تصفیه هدایت گردند. جهت خنثی سازی محیط قلیایی این فاضلابها که محیط مناسب برای رشد و نمو میکربهاست از کلر استفاده می شود

فاضلاب صنعتی


خواص فاضلاب های صنعتی و پساب کارخانه ها کاملا بستگی به نوع فرآورده کارخانه دارد . با توجه به این موضوع ، مهم ترین تفاوت های فاضلاب صنعتی خانگی عبارتند از :
الف) امکان وجود مواد و ترکیبات شیمیایی سمی در فاضلاب های صنعتی بیشتر است .
ب) فاضلاب صنعتی ، خاصیت خورندگی و درجه اسیدی بیشتری دارد .
ج) امکان وجود موجودات زنده در فاضلاب صنعتی کمتر است .
تنها بخشی از فاضلاب های صنعتی وجود دارد که در اکثر کارخانه ها دارای خاصیتی کم و بیش یکسان است . این فاضلاب ، حاصل از تشکیلات خنک کننده کارخانه هاست . میزان آلودگی این فاضلاب به تعداد دفعات استفاده از آب در قسمت های خنک کننده بستگی دارد . معمولا آلودگی فاضلاب این بخش کمتر از آلودگی فاضلاب سایر قسمت های کارخانه است و بیشتر آلودگی آن نیز به علت وجود مواد نفتی و روغنی است .
مواد شیمیایی موجود در فاضلابهای صنعتی
بسته به نوع کارخانه ها و محصول تولید آنها" ترکیبات شیمیایی و در صد آنها در پسابهای صنعتی متفاوت است.
اما از مهمترین این ترکیبات می توان به : آسنیک سرب کادمیم و جیوه اشاره کرد. این مواد از طریق پساب کارخانجات تهیه کاغذ پلاستیک مواد دفع آفات نباتی استخراج معادن وارد آبهای جاری جاری و محیط زیست می شود .
از مهمترین فجایع آلودگی با جیوه به فاجعه آلودگی آب رودخانه میناماتا در ژاپن با ترکیبات ارگان و مرکوریک که به عنوان کاتالیزور در کارخانه پلاستیک سازی استفاده می شود میتوان اشاره کرد که طی آن مردم اطرف رودخانه به مرض اسرار آمیزی مبتلا شدند که ناشی از وجود جیوه فراوان در بدن آنها بود و هزاران نوزاد ناقص الخلقه و فوت تعدادی از مردم ونتیجه آلودگی آب با پساب این کارخانه بود.

متن کامل را از اینجا دانلود نمائید.


آخرین پست ها